OSV-Consult
Освіта за кордоном ukr ru Вконтакте
Наукові дослідження у Великій Британії


Велика Британія є одним із світових лідерів за рівнем підтримки наукових досліджень, так на Велику Британію припадає 4,5 % від загальносвітових асигнувань на науку.

Для Великої Британії характерним є високий рівень комерціалізації наукових досліджень. 2/3 від всіх фінансових надходжень на наукові дослідження пов’язані з бізнесом. Нормою при отриманні гранту на наукове дослідження є обґрунтування економічного, комерційного зиску проекту.

На долю вчених Великої Британії припадає близько 8 % всіх наукових публікацій у світі, за цим показником Велика Британія поступається лише США та Китаю. Саме у Великій Британії видається всесвітньовідомий журнал Nature, який вважається науковим журналом № 1 у світі.

Наукові дослідження у Великій Британії проходять здебільшого в університетах і наукових центрах. Значне місце в наукових дослідженнях Великої Британії посідають докторські програми університетів та відповідно дисертаційні дослідження. Робота над докторською дисертацією у Великій Британії, як правило, означає залучення дисертанта до певного наукового проекту, частиною якого і стає те чи інше дисертаційне дослідження. Отож, робота над дисертацією у Великій Британії може стати не лише процесом здобуття наукового ступеня, а й залученням до вирішення реальної проблеми в тій чи іншій галузі світової науки. У Великій Британії фінансуються не науковці, а проведення наукових досліджень науковцями, в цьому принципова відмінність Великої Британії від країн СНД.

У Великій Британії робота над докторськими дисертаціями триває згідно докторських програм протягом 3-4 років. В кожному разі вимоги до тексту дисертації залежать від конкретного університету, проте, як правило, текст дисертації з гуманітарних дисциплін має містити приблизно вдвічі більше знаків, ніж текст дисертації з природничих наук.

Докторська дисертація захищається в присутності, як правило, двох членів комісії по захисту та дисертанта, один із членів комісії є представником університету, в якому виконано дослідження, інший член комісії представлений іншим університетом. Як правило, захист дисертації проходить в закритому режимі у формі усного екзамену, звідси сама назва захисту “viva voce” (в перекладі з латинської мови “живим голосом”).

Близько 30 % від тих, хто навчається у Великій Британії за магістерськими та докторськими програмами (Postgraduate) є іноземцями. Для того, щоб вступити на докторську програму потрібно або на сайті університету подати заяву (Application Form) на програму, або безпосередньо вийти на контакт з керівником тієї чи іншої програми.