Освіта в Польщі вже третє десятиліття впевнено рухається до загальноєвропейських освітніх та навчальних стандартів. На це направлені освітні реформи, які тривають в країні починаючи з 90-х років XX ст. Особливо ґрунтовні реформи мали місце наприкінці 90-х років минулого століття в системі шкільної освіти в Польщі.
Польща є слов’янською країною, в якій переважна більшість громадян сповідує католицизм. Поляки вважаються одними з найбільш ревностних католиків світу, загальним визнанням чого стало обрання в 1978 році римським папою поляка Кароля Войтилу. Населення країни становить близько 38 млн. чоловік, за цим показником країна входить до першого десятку країн Європи.
Освітою в Польщі опікуються відразу два профільні міністерства. Дошкільною та шкільною освітою опікується міністерство освіти, а вищими навчальним закладами відповідно – міністерство науки та вищої освіти.
Шкільна та середня освіта в Польщі є безкоштовною для громадян Польщі. Ціни на навчання для іноземних громадян є відносно поміркованими, і часто є меншими від цін в країнах СНД, що сприяє збільшенню притоку студентів з цих країн.
Мовою навчання в навчальних закладах країни є польська мова, проте у вищих навчальних закладах (університетах), особливо на магістерських програмах широко використовується англійська мова, що доволі сильно впливає на приток іноземних студентів.
Освітня система Польщі:
І. Дошкільна освіта в Польщі
Діти а Польщі мають можливість відвідувати ясла та дитячі садки. У віці 6 років діти мають розпочати підготовку до школи та пройти річний підготовчий курс в садочку або при школі. Такий підготовчий рік вважався до останнього часу обов’язковим, однак тепер в Польщі має місце перехід до практики початку навчання в початковій школі з шести років, що викликає доволі неоднозначну реакцію батьків.
ІІ. Шкільна / середня освіта в Польщі
Польська школа є доволі демократичною, рідко коли від дітей вимагають носіння шкільної форми. Організація навчального процесу менш формалізована ніж в країнах СНД, що значно сприяє як учням, так і викладачам концентруватися безпосередньо на процесі навчання, мало звертаючи уваги на бюрократичні формальності. І це стосується як ведення класних журналів, системи оцінювання, підходів до проведення уроків, так і практики спілкування між вчителями і учнями.
В школах усіх рівнів заняття триває п’ять днів на тиждень. Навчальний рік складається з двох частин. В січні є зимові канікули. Навчання влітку триває до кінця червня, тож літні канікули тривають лише два місяці.
Шкільна або середня освіта в Польщі, яка потрібна для вступу до університету, поділяється на три періоди. Перший період в початковій школі триває з 6/7 до 13 років. По завершенню початкової школи учні складають іспит, такий іспит носить формальний характер, він суттєво не впливає на перехід на наступний щабель шкільної освіти в Польщі. Другий період в середній школі, яка на цьому етапі називається гімназією, триває три роки з 13 до 16 років. По суті, початкова школа і гімназія є одним і тим же закладом, який формально розділений. Навчання в гімназії недостатньо для вступу в університет. Для вступу до вищого навчального закладу потрібно завершити школу третього рівня – ліцей, навчання в якому триває ще чотири роки. В ліцеї, на відміну від попередніх етапів, навчання носить профільний характер, учні, по суті, готуються до вступу до вищого навчального закладу. Освіту в Польщі, яка потрібна для вступу в університет, поляки завершують у віці 19 років.
По завершенню ліцею учні складають іспити для вступу у вищі навчальні заклади, такий іспит називається матура.
ІІІ. Вища освіта в Польщі.