OSV-Consult
Освіта за кордоном ukr ru Вконтакте
Освіта в Швеції


Система освіти в Швеції в повній мірі виражає характер шведської ментальності. Шведи культивують дух терпимості та толерантності в суспільстві, і таке культивування починається з родини, дитячого садочку та початкової школи.

Педагогічна система освіти в Швеції орієнтується на виявлення потенціалу учня. Гасло шведів при отриманні освіти можна сформулювати наступним чином: ти (учень, студент) можеш все! Іноді виникає враження, що шведи це сприймають буквально. Подекуди сторонньому спостерігачу навіть видається, що учнівські і студентські права є надмірними, та реалізуються частково за рахунок обмеження прав вчителів та педагогів. Таке враження може скластися особливо в того, хто звик до системи, в якій вчитель безумовно домінує над учнем. Система освіти в Швеції реалізує таку модель, в якій учень і вчитель швидше виступають партнерами, можливо опонентами. Проблема іноді виникає на рівні розуміння такого партнерства, особливо зі сторони учня. Не завжди підліток може адекватно поводитися за такої моделі, однак шведи бажають реалізовувати саме таку модель освіти та виховання. І така модель партнерства притаманна як самій системі освіти, так і вихованню в родині.Переважна більшість навчальних закладів в Швеції є державними. Системою освіти в країні опікується профільне міністерство. Дошкільне навчання є платним. Середня освіта є обов’язковою та безкоштовною. Вищу освіту в Швеції отримує значна частина випускників середньої школи, вона є безкоштовною для громадян Швеції та Європейського Союзу.

Основною мовою навчання в освітніх закладах країни є звичайно шведська мова, разом з тим майже всі шведи доволі добре володіють англійською мовою. В мовному питанні шведи традиційно виявляють терпимість та толерантність. Разом з тим шведську мову можна вивчати в країні на різних безкоштовних курсах, які діють при навчальних закладах, зокрема при університетах.

В останній час все більш серйозне занепокоєння у центральної та місцевої влади викликає питання шкільної освіти дітей з неблагонадійних іммігрантських районів великих міст Швеції. Серйозною проблемою є високий рівень безробітних поміж випускників шкіл, які не отримали належної вищої освіти. Кожен четвертий швед у віці до 25 років є безробітним. Державна соціальна допомога дозволяє більш менш пристойна існувати молодим безробітним шведам. Часто причиною безробіття стає нерозважливий вибір напрямку освіти після школи, який не потребується на ринку праці. Шведській уряд сприяє перенавчанню молодих людей в так званих відкритих університетах.

Держава піклується про фінансовий достаток родини. На кожну дитину до повноліття держава видає 110 євро на місяць.

Система освіти в Швеції:

1. Дошкільна освіта в Швеції.

Діти можуть відвідувати дитячий садок з раннього віку. Існує плата за відвідування дитячого садку, однак платню не сплачують батьки-студенти та непрацюючі батьки. Ті батьки, які не оплачують дитячий садок, мають право залишати своїх дітей в садочку лише на кілька годин в день. Дошкільна освіта в Швеції робить наголос не стільки на підготовці дітей до школи, скільки на фізичному та духовному розвитку дитини. Багато часу в дитячому садочку діти проводять на свіжому повітрі. Погано погода не є підставою не перебувати на свіжому повітрі. Діти гуляють поза приміщенням навіть під час дощу. Іноді практикується сон на свіжому повітрі. Вихователями в дитячому садку, окрім жінок, також працюють чоловіки. З шести років діти мають право відвідувати підготовчий клас до школи.

2. Шкільна освіта в Швеції має кілька щаблів. Обов’язковою є шкільна освіта до дев’ятого класу. Держава слідкує за тим, щоб діти відвідували школу. У випадку пропусків занять органи влади можуть примусово доставляти дітей у школу на заняття. Учні відіграють помітну роль у функціонуванні школи. Значну роль грає Учнівська Рада, представники якої мають навіть право голосу при вирішення кадрових питань педагогічного колективу. В разі незгоди більшості учнів класу з підходами до викладання того чи іншого вчителя, він може бути замінений на іншого чи відсторонений від роботи.

3. Вища освіта в Швеції.

Швеція

Освіта в Швеції

Середня освіта

Вища освіта

Вищі навчальні заклади

Наукові дослідження

Стажування

Мовні курси

Мовні сертифікати

Cтипендії та гранти

Студентська віза

Робота і навчання