Освіта в Італії є явищем багатогранним, з давньою історією та самобутньою традицією. Починаючи з часів заснування перших шкіл і університетів в Європі та закінчуючи формуванням основ Болонської системи, італійській освіті та Італії в цілому судилося відіграти особливу роль в загальноєвропейському освітньому процесі.
В системі освіти Італії провідну роль відіграє держава, зокрема міністерство освіти. Саме міністерство освіти слідкує за розробкою навчальних програм, організує іспити та випробування для педагогів. Окрім держави значний вплив на освітній процес має католицька церква. Саме в Італії вплив католицької церкви на освіту залишається найбільш помітним в Європі. Це пояснюється, насамперед, близькістю Ватикану.
Система освіти в Італії
Дошкільна освіта в Італії
Дошкільна освіта в країні триває для дітей у віці від трьох до шести років в дошкільних дитячих закладах (дитячих садках). У віці з шести місяців (іноді з трьох місяців) до трьох років дитина може відвідувати ясла. Такий ранній вік відвідування ясел пов’язаний з відносно короткою тривалістю (5 місяців) оплачуваної декретної відпустки в Італії. Платня за відвідування дітьми ясел та дитячих садків залежить від доходів родини та визначається місцевими органами влади. Групи в державних дитячих садках, як правило, є доволі великими, кількість дітей в групі може доходити до 30 чоловік. Відвідувати ясла і дитячі садки діти можуть безперешкодно з початку вересня до кінця червня, в липні в разі потреби діти можуть відвідувати спеціальні дошкільні заклади. Перед дитячим садком ставиться завдання забезпечити всебічний розвиток дитини та підготувати її до початкової школи. Помітну роль в дошкільній освіті країни відіграє католицька церква, яка часто опікується окремими дошкільними дитячими закладами.
Шкільна освіта в Італії
Переважна більшість італійських шкіл є державною, доля приватних шкіл складає близько 5 % від загальної кількості шкіл. Як державні, так і приватні школи займаються за однією програмою, а їх учні складають однакові іспити та випробовування для отримання документів про шкільну освіту. Обов’язковою є освіта протягом 8 років в початковій і середній школі. В шкільній освіті помітний вплив зберігає католицька церква, вивченню основ католицизму відводять окремі години в шкільній програмі.
Початкова освіта (6-11 років)
Перелік предметів в початковій школі є невеликим, вік включає італійську мову, письмо, математику, музику та інші предмети. В італійських школах заняттям музику надають особливу увагу. Всі заняття в класі початкової школи проводять два викладача. По завершенню початкової школи складаються обов’язкові іспити, за результатами яких видаються документи про завершення початкової школи.
Середня школа (11/12-14 років)
Заняття в середній школі по кожному предмету проводять окремі викладачі. Середня школа є останнім етапом обов’язкової освіти в Італії, по її завершенню випускник може не продовжувати навчання та влаштуватися на якусь роботу. Звісно, вибір місць роботи з таким рівнем освіти є невеликим, і тому більшість учнів продовжує навчання в старшій школі.
Старша школа (14/15-18/19 років)
В старшій школі учень або отримує загальну освіту в ліцеї, який готує учня до вступу в університет, або разом зі шкільною освітою опановує певну професію в коледжі. Старша школа, яка готує за загальною програмою для вступу в університет, поділяється на кілька типів ліцеїв: технічні, гуманітарні, класичні та інші. Навчання в одному з них визначає вибір в майбутньому напрямку навчання в університеті. При наявності відмінності програм різних типів ліцеїв, всі вони мають ряд однакових дисциплін, зокрема італійську мову, історію, математику та інші. По завершенню старшої школи (ліцею) учні складають іспити та отримують документ про повну середню освіту, такий документ є підставою для вступу в університет.
Вища освіта в Італії