OSV-Consult
Освіта за кордоном ukr ru Вконтакте
Вища освіта в Німеччині


Вища освіта в Німеччині приваблює іноземних студентів в силу кількох обставин. По-перше, престижністю навчання у німецьких університетах та вищих школах; по-друге, відсутністю плати за навчання у вищих навчальних закладах у переважній більшості земель; по-третє, можливістю навчатися, окрім німецької мови, також і англійською мовою; по-четверте, можливістю поєднувати навчання і роботу; по-п’яте, перспективою влаштуватися на роботу в Німеччині по завершенню навчання.

На організації вищої освіти в Німеччині позначається та обставина, що країна є федеративною державою, і тому в різних землях можуть бути різні умови навчання у ВНЗ (вищих навчальних закладах).

Для вищої освіти в Німеччині характерною є бінарна система, тобто поряд з університетами існує багато вищих шкіл. Всього в країні існує понад 300 ВНЗ, з них 92 університети, найстарішим з яких є Гейдельберзький університет, заснований у 1386 році.



Управління вищою освітою в Німеччині здійснює федеральний уряд у взаємодії з урядами земель. Переважна більшість вищих навчальних закладів країни є державними. Вони фінансуються з федерального та місцевих (земельних) бюджетів. Викладачі німецьких ВНЗ є державними службовцями.

В німецьких ВНЗ навчається понад 250 тис. іноземних студентів, багато з них походять з країн СНД. За відсотком іноземних студентів Німеччина посідає четверте місце у світі.

По завершенню навчання у вищому навчальному закладі (університету) випускник-іноземець має право 18 місяців залишатися в країні для пошуку роботи. Якщо випускник зможе знайти високооплачувану роботу, то він отримує право на тимчасове проживання, яке в перспективі може бути подовжено на постійній основі з подальшою натуралізацією в Німеччині (отримання громадянства).

Вибір для навчання між різними частинами Німеччини

Звісно, вчитися краще там, де умови і навчальна програма максимально підходять тому чи іншому студенту. Однак, обираючи ВНЗ для отримання вищої освіти в Німеччині, слід рахуватися з певною відмінністю, яка продовжує зберігатися між західною та східної частиною країни. Академічний рівень навчальних закладів є вищим в західній частині країни, проте підшукати житло легше та дешевше можна на сході країни, в таких традиційних університетських містах як Лейпциг чи Дрезден.

Вік вступу до німецького університету

До університету німці навчаються 13 років в школі (початковій школі та гімназії). Це, як правило, на два роки довше ніж навчання в школах СНД. Саме ця обставина є основною перешкодою для вступу випускників середніх шкіл з країн СНД до німецьких вищих навчальних закладів. Вступити до університетів Німеччини можна лише після завершення двох років навчання у ВНЗ (рівня університету) країн СНД. Якщо ж навчання тривало лише один рік, то можна вступити до німецького коледжу при університеті, такий коледж є чимось на кшталт підготовчого відділення, на якому навчаються один рік, а потім вступають вже безпосередньо в університет. Студент такого коледжу не вважається повноцінним студентом. Тому початок здобуття вищої освіти в Німеччини для абітурієнтів з країн СНД стає можливим лише у віці 19 років. Абітурієнт університету з самої Німеччини обов’язково має успішно закінчити гімназію, а це відбувається, як правило, також у віці 19 років. І в цьому абітурієнти з різних країн фактично рівні.

Академічні вимоги до абітурієнта при вступі

В Німеччині відсутні вступні іспити в університети. Абітурієнт з Німеччини має продемонструвати високі оцінки з німецької гімназії. Абітурієнт з країн СНД має продемонструвати високі семестрові оцінки за перші два роки навчання у ВНЗ власної країни. Важливим є питання знання німецької мови. Якщо в іноземного абітурієнта відсутній відповідний мовний сертифікат, то знання мови можна підтвердити складанням іспиту при університеті, проте краще про мовний сертифікат попіклуватися заздалегідь. Володіння мовою для навчання в ВНЗ має відповідати в залежності від конкретних умов рівням B2/C1/С2.

Вибір напрямків навчання

Свобода вибору напрямків навчання у вищих навчальних закладах Німеччини для іноземних абітурієнтів, зокрема з країн СНД, обмежена конкретними умовами.
1. Якщо мова йде про вступ до німецького університету після двох років навчання у вищому навчальному закладі СНД, то в Німеччині доведеться продовжувати освіту по тій же спеціальності, по якій розпочато навчання вдома. Однак, фактично, мова йде не про продовження навчання за обраним раніше напрямком підготовки, а про новий початок навчання.
2. Якщо ж вдома іноземним абітурієнтом вже була здобута повна вища освіта та був отриманий відповідний диплом, то можна в такому разі вибрати для навчання інший напрям підготовки.

Плата за навчання

В 2006 році в п’яти німецьких землях (Баден-Вюртемберг, Баварія, Гамбург, Нижня Саксонія, Північний Рейн-Вестфалія) була введена плата за навчання в університетах, така плата доходила до 500 євро на семестр, проте поступово три землі з п’яти під студентським тиском скасували таку плату. На початок 2013 року плата за навчання у вищих навчальних закладах країни залишалася лише у двох федеральних землях: Баварія та Нижня Саксонія.

Часто плутають плату за навчання та студентський внесок (реєстраційний платіж). На відміну від плати за навчання студентський внесок існує у всіх університетах. Студентський внесок – це обов’язковий платіж, який покриває адміністративні витрати, іноді він включає плату за проїзний квиток на всі види транспорту за семестр. В різних університетах він коливається від 100 до 300 євро за семестр.

Німецькі студенти не лише сплачують певні внески, а й самі отримують фінансову підтримку. Так, значна частина студентів отримує стипендію.

Процедура подачі документів

Багато вищих навчальних закладів Німеччини (понад 100, тобто третина!) приймають документи не безпосередньо, а через спеціальну посередницьку установу – Уні-асест (університетський асистент), ця структура працює за зразком британської UCAS. Однак Оскільки не всі вищі навчальні заклади співпрацюють з цією установою, то кожному окремому випадку слід з’ясовувати, співпрацює навчальний заклад з даною посередницькою структурою чи ні. Документи через цю посередницьку структуру можна подавати в кілька закладів одночасно, при цьому достатньо одного примірника документів на всі заклади. Вартість одного пакету документів (в один навчальний заклад)складає 68 євро, кожного додаткового (в додаткові навчальні заклади)15 євро. Так, за направлення документів в п’ять університетів Німеччини доведеться заплатити 128 євро.

Терміни подачі документів

Як правило, прийом документів триває до 15 липня, однак в кожному конкретному випадку слід уточнювати точну кінцеву дату прийому документів на сайті відповідного навчального закладу.

Перелік документів:

1. Документи про середню та вищу освіту. Документ про вищу освіту має бути або довідкою про завершення двох років навчання у ВНЗ, або дипломом про вищу освіту. Документи (кіпії) про освіту подаються німецькою мовою, вони мають бути відповідним чином завірені.
2. Свідоцтво (мовний сертифікат) про володіння німецькою мовою. Таке свідоцтво можна отримати на батьківщині. При обранні англомовної програми потрібно надавати відповідний мовний сертифікат з володіння англійської мови.
3. Мотиваційний лист. В листі має бути пояснено причини обрання відповідного навчального закладу та вищої освіти в Німеччині взагалі.
4. Копія закордонного паспорта.

В залежності від навчального закладу можуть існувати додаткові вимоги до переліку документів. При отриманні візи на навчання доведеться в посольстві надати підтвердження фінансової спроможності проживати та навчатися в Німеччині.

Навчальний рік та початок семестрів

Навчальний рік в навчальних закладах вищої освіти в Німеччині складається з зимового та літнього семестрів. Зимовий семестр, як правило, розпочинається 1 жовтня, літній семестр – 1 квітня.

Німеччина

Освіта в Німеччині

Середня освіта

Вища освіта

Вищі навчальні заклади

Наукові дослідження

Стажування

Мовні курси

Мовні сертифікати

Cтипендії та гранти

Студентська віза

Робота і навчання